fbpx

V-Label w 7. urodziny Tel Avivu

Maj 22, 2017

Dobra wiadomość dla wielbicieli kuchni roślinnej – ruszyła certyfikacja oznaczeniem V-Label w punktach gastronomicznych. V-Label to gwarancja, że dania serwowane w danym lokalu zostały sprawdzone pod kątem obecności substancji pochodzenia zwierzęcego nie tylko w składzie produktów, lecz także w zastosowanych dodatkach, substancjach pomocniczych i składnikach wykorzystywanych na wszystkich etapach przygotowywania dań. Nasze restauracje Tel Aviv (Tel Aviv Food & Wine oraz Tel Aviv Urban Food), jako pierwsze w Polsce, otrzymała ten europejski znak jakości.

Wegetarianie i weganie w Polsce

Wegetarianie i weganie w Polsce Według badań CBOS wegetarianie w Polsce w 2000 roku stanowili ok. 1% społeczeństwa. 13 lat później, według Badań Instytutu Opinii Publicznej Homo Homini przeprowadzonych na zlecenie Light Box, liczba ta zwiększyła się ponad trzykrotnie! Według tych badań 3,2% Polaków – jest to więc około 1,23 mln ludzi – przyznawało się do niejedzenia mięsa, a 3,7%, czyli ok. 1,42 mln ludzi, deklarowało się jako fleksitarianie, czyli osoby które dążą do stosowania diety wegetariańskiej, choć jak przyznają, zdarza im się co jakiś czas jeść mięso.

V-Label – założenia

V-Label to rozpoznawalny i uznany na świecie symbol certyfikujący produkty i usługi przeznaczone dla wegetarian i wegan. Po raz pierwszy został zastosowany ponad 20 lat temu w Szwajcarii. Certyfikacji podlegają produkty spożywcze, kosmetyki, usługi oraz punkty gastronomiczne. Certyfikat V-Label posiada dwa rodzaje etykiet: osobną dla wegetarian (V-Label VEGETARIAN), obejmującą produkty mogące zawierać mleko i jego pochodne, miód oraz jaja (z wyłączaniem jaj z chodu klatkowego) i osobną dla wegan (V-Label VEGAN) dla produktów niezawierających żadnych składników zwierzęcych, w tym również mleka.

Obecnie oznaczenie V-Label wykorzystywane jest na ok. 10 tys. produktach w 39 krajach, m.in. w: Belgii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji, Holandii i we Włoszech. V-Label przyznaje Europejska Unia Wegetariańska (EVU). Od września 2016 roku o certyfikację tym międzynarodowym znakiem towarowym ubiegają się polscy przedsiębiorcy z branży spożywczej, a od kwietnia br. – producenci kosmetyków i produktów higienicznych. W maju 2017 ruszyła certyfikacja usług oraz punktów gastronomicznych.

V-Label dla Tel Avivu

Malka Kafka przyjmuje certyfikat od Przemysława Chojnickiego

Aby otrzymać certyfikat, nasz restauracje musiały przejść audyt polegający w pierwszym etapie na rozmowach z szefem kuchni i managerami lokali, a w drugim na przebadaniu składników używanych w kuchni restauracji pod kątem zawartości substancji pochodzenia zwierzęcego. W naszym przypadku inspektorzy V-Label mieli do przebadania kilkadziesiąt składników!

We wtorek 16 maja br. podczas śniadania prasowego odbyła się uroczystość wręczenia restauracji Tel Aviv certyfikatu V-Label w kategorii VEGAN. Cieszymy się, że pierwszy w Polsce V-Label dla placówki gastronomicznej trafia do naszych restauracji.

Jest to wyjątkowe uznanie dla Malki Kafki, właścicielki lokalu i jednocześnie prekursorki kuchni roślinnej oraz zdrowego trybu życia w Polsce.

– mówi Przemysław Chojnicki, koordynator ds. przyznawania praw licencyjnych do posługiwania się znakiem V-Label na terenie Polski.

Przyznanie restauracji Tel Aviv Food & Wine oraz naszego konceptowi Tel Aviv Urban Food oznaczenia V-Label, europejskiego znaku jakości, to ukoronowanie 7 lat pracy mojego zespołu na rzecz promocji kuchni roślinnej i zdrowego odżywiania w Polsce.

– mówi Malka Kafka, właścicielka Tel Aviv Food & Wine i konceptu Tel Aviv Urban Food.

Moc certyfikatu V-Label

Znak V-Label to gwarancja, że dany produkt lub dania serwowane w punkcie gastronomicznym zostaną sprawdzone pod kątem obecności substancji pochodzenia zwierzęcego nie tylko w składzie produktu czy dań, lecz także w zastosowanych dodatkach, substancjach pomocniczych i składnikach wykorzystywanych na wszystkich etapach produkcji. Kryteria dotyczące braku obecności substancji zwierzęcych w przypadku tego symbolu dotyczą więc przede wszystkim ogniw w łańcuchu produkcji danego wyrobu – od dostawców surowców do dystrybutorów finalnych produktów. Ponadto w trakcie trwania licencji producent lub właściciel lokalu gastronomicznego jest zobowiązany do poinformowania jednostki certyfikującej o każdej zmianie receptury lub procesu technologicznego. Producenci i właściciele placówek gastronomicznych muszą również zagwarantować, że zmiana ta nie będzie miała wpływu na czystość produktu i dań pod względem występowania substancji pochodzenia zwierzęcego. Dodatkowo certyfikat V-Label potwierdza, że produkty i ich składniki wykorzystywane w daniach są wolne od GMO. Licencja V-Label wydawana jest na rok. Po roku produkty lub usługi nią objęte podlegają kolejnej weryfikacji.

W maju 2017 roku świętujemy również swoje 7. urodziny!

V-Label – wyróżnik dla lokalu

Wybór lokali oznaczonych grafiką V-Label daje klientowi pewność, że serwowane w nich dania mają najwyższą jakość, są zgodne z ich potrzebami oraz posiadają deklarowane właściwości. Szczegółowe informacje odnośnie certyfikacji V-Label można uzyskać na stronie: www.v-label.eu oraz na www.facebook.com/vlabelpolska/

Kategorie:Bez kategorii