fbpx

Czemu ograniczyć mięso i nabiał? By Science

Wrzesień 17, 2018

Jeśli ciągle się zastanawiacie czy warto do nas wpaść to oprócz tego, że mamy wino to dajemy wam kolejny argument. Analizujemy dane z badania opublikowanego w Science o tym jak ograniczanie mięsa i nabiału realnie wpływa na środowisko.

Autorzy przeanalizowali całkowity wpływ produkcji żywności na środowisko – użycie ziemi i wody, emisję gazów cieplarnianych oraz eutrofizację i zakwaszenie środowiska. Praca bazuje na zbiorze danych obejmujących prawie 39 000 farm wytwarzających 40 produktów spożywczych odpowiedzialnych za 90% światowej konsumpcji. Wyniki pokazują, że produkcja zwierzęca jest znacznie bardziej uciążliwa dla środowiska niż produkcja roślin.

Ograniczanie jedzenia mięsa kojarzy się głównie z chęcią niezabijania zwierząt. Ale to też pomaganie środowisku. Zakład Ekonomii Behawioralnej przeanalizował badanie opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Science wynika z niego, że produkcja mięsa i nabiału to:

  • zaledwie 18% zapotrzebowania kalorii i 37% białka;
  • powoduje emisję 60% gazów cieplarnianych w rolnictwie;
  • 86% wszystkich ssaków lądowych to teraz zwierzęta gospodarskie lub domowe;
  • wołowina wytwarza 105 kg gazów cieplarnianych na 100 g mięsa, podczas gdy tofu mniej niż 3,5 kg;

Zostawiamy was z najfajniejszym cytatem autora artykułu J. Poore:

„A vegan diet is probably the single biggest way to reduce your impact on planet Earth, not just greenhouse gases, but global acidification, eutrophication, land use and water use. It is far bigger than cutting down on your flights or buying an electric car”

„Przejście na dietę wegańską jest prawdopodobnie najlepszym sposobem na zredukowanie twojego wpływu na środowisko biorąc pod uwagę emisję gazów cieplarnianych, zakwaszenie, eutrofizację oraz zużycie ziemi i wody. To o wiele więcej niż zmniejszenie podróży samolotem czy kupno samochodu elektrycznego.”

Źródła: TheGuardian.com, Sciencemag.org, Zakład Ekologii Behawioralnej Uniwersytetu Wrocławskiego

Kategorie:Bez kategorii