2018 w liczbach

Mamy nadzieję, że 2018 rok był dobry tak samo dla Was, jak był dla nas. A na pewno był, bo odwiedziliście nas w niesamowitej ilości 300 tys. osób! My np. wyszliśmy z naszą siecią poza Warszawę i otworzyliśmy się w Łodzi. Teraz jesteśmy na stałe w 5 lokalizacjach (WARSZAWA: Mickiewicza 19, al. Niepodległości 142a, Poznańska 11, Hala Gwardii. ŁÓDŹ: Piotrkowska 122) i 2 sezonowych: Przylądek MIami Wars i Nocny Market.

W tym roku otwieramy się w warszawskim EC Powiślu i w kilku miastach w Polsce. „Wegańskie jedzenie na rogu każdej ulicy” staje się faktem. Chcesz się dołączyć? Sprawdź tutaj: telaviv.pl/franczyza!

W otwarciach osiągnęliśmy poziom mistrzowski, bo otworzyliśmy ponad 9000 butelek wina, a dokładnie świętowaliście zdrowie babci, przyjaciela, swoje, świata, żony, męża wypijając 46 667 kieliszków. Kofeinę, dla przykładu, uzupełniliście 4995 imbrykami kawy po arabsku. Obalając mity wegańskiego jedzenia w naszych punktach wciągnęliście 323 760 sztuk falafeli, więc potwierdziliście, że falafel to nowy schabowy. Zrobiliście coming out na hummusexual, bo zjedliście ponad 10 ton hummusu. Przyczyniliście się do poprawy zdrowia Ziemi, bo skonsumowaliśmy prawie 10 ton zamienników mięsa (wzięliśmy tutaj pod uwagę typowo “mięsne” składniki jak kotleciki sojowe, kotlety burgerowe, chili sin carne itd.) – to oznacza, że uratowaliśmy życie przynajmniej 30 krów!

PRZYSZŁOŚĆ JEST ZIELONA

Nie znajdziemy artykułu z trendami na 2019 rok, gdzie nie wspomina się o roślinnej rewolucji. W „Dolinach Krzemowych” startupy zajmujące się produkcją roślinnych alternatywy dla mięsa rosną jak grzyby po deszczu (spójrzcie na Supermeat albo Memphis Meats). My zachęcamy, żeby nie jeść mięsa choćby raz w tygodniu – to już nie jest baby step tylko realna zmiana (patrz infografika)!

Weganizm to nie moda, to świadomy styl życia. Już nie spotykamy osób śmiejących się z ograniczania mięsa, a nasi goście są lub chcą być z wege nie tylko z pobudek etycznych, ale też ekologicznych i zdrowotnych.

Powody, dla których ograniczamy mięso:

  • etyczne– zwierzęta nie powinny być przez nas cierpieć i być eksploatowane;
  • ekologiczne – zmniejszanie śladu węglowego, dużo mniejsza emisja CO2, oszczędzanie lasów i powierzchni uprawnych;
  • zdrowotne – wegańskie jedzenie jest zdrowsze i przeważnie to nie mit. #jedzroślinki

Cieszymy się, że świadomość wzrasta tak szybko, bo przecież to my na samym końcu zagłosujemy za zagładą ekologiczną Ziemi lub za jej ocaleniem kupując produkty i usług z takim znaczkiem jak V-Label i wybierając takie miejsca jak Tel Aviv. Nasza szefowa, Malka, mówi, że

jeśli chcesz widzieć w świecie zmianę, to nią bądź.

Wiesz co robić.

THE TRUE COST

Sprawdziliśmy jaki wpływ na nasze otoczenie wywarliśmy wybierając roślinne zamienniki mięsa. Na podstawie badań* i dostępnych informacji policzyliśmy, że:

dzięki Wam, nie umarło przynajmniej 30 krów;

uniknęliśmy emisji 250 000 kg CO2 (to tak jakbyśmy 273 razy pojechali autem na Syberię albo objechali równik 30 razy albo pojechali na księżyc, wrócili się po czapkę, i wrócili na księżyc).

LIFE IN PLASTIC, NOT FANTASTIC


Od kilku lat wdrażamy rozwiązania na rzecz ochrony środowiska. Zachęcamy gości do przynoszenia własnych, wielorazowych opakowań, włączyliśmy się w akcję #suckinguscks, jesteśmy partnerem w programie MAKRO “Nie marnuję. Pakuje”, który zachęca do zabierania do domu niezjedzonych resztek dań przez naszych gości. Budujemy też procedury wewnętrzne, w których zwracamy uwagę na to, aby segregować śmieci, robić dostawy w wielorazowych opakowaniach, czy też po prostu pić wodę z kranu. No i oczywiście edukujemy! Wszystkich – naszych gości i pracowników – przełamywanie barier mentalnych jest tutaj prawdopodobnie najtrudniejszym elementem tej układanki. Na przykład:

  • od czerwca uniknęliśmy zużycia ok. 15 tys. plastikowych słomek;
  • można by z nich ustawić wieżę jak 10-piętrowy blok.
Noizz.pl

NAGRODY, POCHWAŁY


  1. 19.01 – Malka dostała super prestiżową nagrodę Restauratora(ki) Roku na gali Best of Warsaw!
  2. 13.04 – nieustannie nasze wszystkie lokale są certyfikowane przez międzynarodowy znak V-Label w kategorii VEGAN, co zapewnia najwyższą jakość składników oraz nieużywanie produktów pochodzenia odzwierzęcego.
  3. 10.05 – nominacja Malki i sieci Tel Aviv Urban Food w kategorii Sieć HoReCa prestiżowych statuetek Hermesów Poradnika Restauratora.
  4. 27.11 – po raz 3 wyróżnienie w Żółtym Przewodniku Gault & Millau Polska naszych szefów: Michała Babińskiego i Pawła Dylewskiego. Tym razem inspektorzy docenili nie tylko lokal na Poznańskiej, ale całą sieć, tym samym Tel Aviv jest najlepszą i jedyną wyróżnioną siecią restauracji w Polsce.

JEDZ, PIJ, POMAGAJ


W lipcu 2018 roku wystartowaliśmy z aplikacją mobilną, która na początku miała pełnić funkcję programu lojalnościowego, ale doszliśmy do wniosku, że skoro pomaganie jest dziecinnie prosty to dlaczego by jej nie wykorzystać w tym przypadku. Razem z Otwartymi Klatkami (dzięki Agnieszka <3) oraz Fundacja Viva! Akcja dla zwierząt (dziękujemy Irena i Magda <3) stworzyliśmy program, gdzię można JEŚĆ, PIĆ, POMAGAĆ. Przychodzisz do Tel Avivu, zbierasz punkty i po prostu pomagasz. Dziecinnie proste.

W 2018 roku (przez 6 miesięcy) pomogliście 220 razy! Dzięki Wam lisek Jasiek zjadł 127 obiady, lisek Ferdynand miał pełną miskę przez 52 dni, suczka Roxie przez 56 dni, kura Magda ma zapewnione jedzonko na 602 dni, a knur Zygryd przez 84 dni.

Roxie – suczka ze schroniska w Korabiewicach prowadzonego przez Fundację VIVA!.

A GDYBY TAK RZUCIĆ WSZYSTKO?


TEL AVIV URBAN FOOD ŁÓDŹ
Otwarcie Tel Aviv Urban Food na Piotrkowskiej w Łodzi.

I otworzyć swój Tel Aviv? Jeśli podoba Ci się sposób, w jaki prowadzimy nasze restauracje i chcesz robić to samo pod naszym logo – daj znać. Jeśli uważasz, że zrobisz to jeszcze lepiej, niż my – daj znać. Zależy nam na ludziach, którym zależy. Sieciowe podejście jest nam obce. Jeśli mnożenie punktów zwiększa zysk kosztem poziomu etyki albo zadowolenia gości – nie tędy droga. Podzielasz naszą filozofię? Znasz miejsce, gdzie doskonale wpasuje się lokal Tel Aviv Urban Food? Wyślij nam wiadomość na jacek.sas@foodquantum.com – na pewno się dogadamy!

Źródła:

https://josephpoore.com/Science%20360%206392%20987%20-%20Accepted%20Manuscript.pdf

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0262407907618041

https://www.newscientist.com/article/dn25795-going-vegetarian-halves-co2-emissions-from-your-food/

https://www.theguardian.com/environment/2018/may/31/avoiding-meat-and-dairy-is-single-biggest-way-to-reduce-your-impact-on-earth