fbpx

Czemu ograniczyć mięso i nabiał? By Science

Wrzesień 17, 2018

Jeśli ciągle się zastanawiacie czy warto do nas wpaść to oprócz tego, że mamy wino to dajemy wam kolejny argument. Analizujemy dane z badania opublikowanego w Science o tym jak ograniczanie mięsa i nabiału realnie wpływa na środowisko.

Autorzy przeanalizowali całkowity wpływ produkcji żywności na środowisko – użycie ziemi i wody, emisję gazów cieplarnianych oraz eutrofizację i zakwaszenie środowiska. Praca bazuje na zbiorze danych obejmujących prawie 39 000 farm wytwarzających 40 produktów spożywczych odpowiedzialnych za 90% światowej konsumpcji. Wyniki pokazują, że produkcja zwierzęca jest znacznie bardziej uciążliwa dla środowiska niż produkcja roślin.

Ograniczanie jedzenia mięsa kojarzy się głównie z chęcią niezabijania zwierząt. Ale to też pomaganie środowisku. Zakład Ekonomii Behawioralnej przeanalizował badanie opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Science wynika z niego, że produkcja mięsa i nabiału to:

  • zaledwie 18% zapotrzebowania kalorii i 37% białka;
  • powoduje emisję 60% gazów cieplarnianych w rolnictwie;
  • 86% wszystkich ssaków lądowych to teraz zwierzęta gospodarskie lub domowe;
  • wołowina wytwarza 105 kg gazów cieplarnianych na 100 g mięsa, podczas gdy tofu mniej niż 3,5 kg;

Zostawiamy was z najfajniejszym cytatem autora artykułu J. Poore:

„A vegan diet is probably the single biggest way to reduce your impact on planet Earth, not just greenhouse gases, but global acidification, eutrophication, land use and water use. It is far bigger than cutting down on your flights or buying an electric car”

„Przejście na dietę wegańską jest prawdopodobnie najlepszym sposobem na zredukowanie twojego wpływu na środowisko biorąc pod uwagę emisję gazów cieplarnianych, zakwaszenie, eutrofizację oraz zużycie ziemi i wody. To o wiele więcej niż zmniejszenie podróży samolotem czy kupno samochodu elektrycznego.”

Źródła: TheGuardian.com, Sciencemag.org, Zakład Ekologii Behawioralnej Uniwersytetu Wrocławskiego

Kategorie:Bez kategorii

GOD FOOD by Malka Kafka

Styczeń 30, 2018

Panuje przeświadczenie, że kulinarną książkę może wydać każdy, ale taką –
tylko nasza Malka. Malka Kafka zaprasza Was w podróż po egzotycznych smakach, zrodzonych na styku wielobarwnych kultur. Przedstawiamy Wam GOD FOOD – najpiękniejszą książkę kulinarną w 2018 roku.

Continue reading…

Kategorie:Bez kategorii

Gotujemy dla WOŚP!

Styczeń 9, 2018

Tel Aviv to stolica jedzenia… a my kochamy jedzenie!

GOTUJEMY DLA WOŚP!

Wspieramy piękne inicjatywy, dlatego wystawiamy na licytację naszego szefa kuchni Michała Babińskiego! No może nie do końca jego, a przygotowaną przez niego ucztę dla 4 osób złożoną z 4 specjalnie przyrządzonych roślinnych dań. Do tego oczywiście wino dobrane przez naszego sommeliera 🙂

WEŹ UDZIAŁ W LICYTACJI!

Zapraszamy na wyjątkową kolację dla czterech osób w najlepszej wegańskiej restauracji w Polsce według przewodnika Gault&Millau, oznaczonej prestiżowym godłem V Label.

Nasz Szef Kuchni, Michał Babiński, na tę okazję przygotuje dla Was i Waszych przyjaciół specjalne czterodaniowe menu, dzięki któremu poznacie bogactwo smaków Bliskiego Wschodu i niesamowitą atmosferę Tel Avivu. Dobry nastrój dopełni butelka wybornego wina, wybrana przez naszego sommeliera.

Jesz i pomagasz! Weź udział w licytacji, poznaj kuchnię Bliskiego Wschodu i wesprzyj tych najmniejszych.
W tym roku gramy dla oddziałów neonatologicznych.

DOBRA KARMA WRACA!

Bądźcie z nami i Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

Szczegóły:

Kolacja dla czterech osób przygotowana przez Szefa Kuchni restauracji Tel Aviv przy ul. Poznańskiej 11 w Warszawie.
Kolacja obejmuje 4 dania: przystawkę, pierwsze i drugie danie, deser, butelkę wina oraz ciepłe i zimne napoje
Czas obowiązywania zaproszenia: do końca marca 2018r. Realizacja po wcześniejszej rezerwacji.

GOTUJEMY DLA WOŚP! Wspieramy piękne inicjatywy, dlatego wystawiamy na licytację naszego szefa kuchni Michała Babiń…

Opublikowany przez Tel Aviv Food & Wine na 9 stycznia 2018

Kategorie:Bez kategorii

Światło w Tel Avivie – Happy Hanukkah!

Grudzień 15, 2017

Kategorie:Bez kategorii

Weekend eventów w Tel Avivie!

Listopad 26, 2017

Kategorie:Bez kategorii

V-Label w 7. urodziny Tel Avivu

Maj 22, 2017

Dobra wiadomość dla wielbicieli kuchni roślinnej – ruszyła certyfikacja oznaczeniem V-Label w punktach gastronomicznych. V-Label to gwarancja, że dania serwowane w danym lokalu zostały sprawdzone pod kątem obecności substancji pochodzenia zwierzęcego nie tylko w składzie produktów, lecz także w zastosowanych dodatkach, substancjach pomocniczych i składnikach wykorzystywanych na wszystkich etapach przygotowywania dań. Nasze restauracje Tel Aviv (Tel Aviv Food & Wine oraz Tel Aviv Urban Food), jako pierwsze w Polsce, otrzymała ten europejski znak jakości.

Continue reading…

Kategorie:Bez kategorii

Z tęsknoty za smakami Bliskiego Wschodu…

Luty 28, 2017

Założyciele każdej nowej knajpy liczą na sukces. Nasz okazał się dużo większy, niż oczekiwaliśmy. W 2010 roku, otwierając Tel Aviv na opustoszałej wówczas Poznańskiej, byliśmy pełni nadziei – jak pierwsi kibucnicy. Minęło 7 lat, Poznańska zmieniła się w tętniące życiem restauracyjne zagłębie, my jesteśmy w Żółtym Przewodniku Gault&Millau, a gości wciąż nam nie brakuje. Co dalej?

Niesłabnące zainteresowanie gości przekonało nas, że inne dzielnice też zasługują na swój Tel Aviv! Postanowiliśmy zamienić restaurację na Poznańskiej w fine diningowy lokal, a menu street food przenieść do małych punktów, rozsianych po całym mieście. Zaczynamy od Mickiewicza, Żelaznej i Alei Niepodległości – jeśli wszystko się uda, wkrótce otwieramy kolejne!

Continue reading…

Kategorie:Bez kategorii